مترجم ها (Interpreters) برنامه ها را اجرا می کنند

هر چند، فراتر از همه این ها، آی بی ام یک قدم بزرگ برداشت و معماری کامپیوتر خود را به طور کامل باز طراحی کرد، که اجازه می داد شرکت های دیگر هم بتوانند به ساخت و فروش PC سازگار با آن سخت افزار و نرم افزار بدون نیاز به کسب مجوز از IBM بپردازند. همچنین شایان ذکر است که تنها رایانه های شخصی آی بی ام مورد اقتباس قرار نگرفتند: شرکت هایی همچون AMD ، NEC ، تگزاس اینسترومنتز ، و دیگران ، همه و همه پردازنده های سازگار با x86 تولید کردند که عملکرد یکسان و مشابهی با پردازنده اینتل 8088 که در اولین کامپیوتر آی بی ام استفاده شده بود داشتند.

آی بی ام نسخه ای از PC با کد jr را منتشرکرد، یک کامپیوتر خانگی ارزان قیمت و به طور منطقی موفق، و سپس کامپیوتر شخصی عالی Convertible، از اولین لپ تاپ های تاریخ رایانه (به وزن 13 پوند یا حدودا 6 کیلوگرم!) که در خود 3 عدد درایو فلاپی یک دوم اینچی داشت. رایانه بعدی AT نام داشت که از XT قابل توجه تر بود: اولین کامپیوتری بود که از پردازنده جدید و متحول شده اینتل با کد 80286 در آن استفاده شده بود (که با خود اسلات توسعه ای ISA 16 بیتی را معرفی کرد و امکان استفاده از حافظه رم را به حداکثر 16 مگابایت افزایش داد)، و در دراز مدت تبدیل به شکل دهنده اصلی رایانه ها مدل AT شد.

پیشرفت بزرگ بعدی در توان محاسباتی با ظهور مدار مجتمع بدست آمد. هارددرایوهای SATA (Serial ATA) هم به عرصه ظهور رسیده اند و روزی چیزی عادی خواهند بود. استیو جابز در سال ۱۹۷۶ اولین کامپیوتر اپل را در یک گاراژ در کالیفرنیا به معرض نمایش گذاشت. تقریبا از سال 1383 فعالیتم رو تو اینترنت شروع کردم. نسخه چهارم بازی اتاق که The Room: Old Sins نام دارد همانند نسخه های قبل به صورت سه بعدی و اول شخص طراحی و ساخته شده است، داستان بازی The Room: Old Sins از آنجایی شروع می شود که ارتباط آقای لاکوود با اعضای انجمن قطع شده و شما برای حل معمای ناپدید شدن آقا و خانم لاکوود به عمارت بزرگ آن ها رفته اید و در اتاق زیرشیروانی این عمارت قرار دارید.

۱۵٫ در قدم بعدی بر روی Project کلیک کنید. محصول بعدی سری PowerBook با نام Duo ایده متصل کردن لوازم جانبی خارجی به لپ تاپ ها را معرفی کرد ، و PowerBook 500 در سال 1994 اولین کامپیوتر مجهز به ترک پد (ماوس لپ تاپ ها) بود، و اولین کامپیوتر قابل حمل که مجهز به اترنت بود. در سال 1989 ویرایش چهارم MS – DOSدر نهایت از پارادایم ماوس و رابط کاربری گرافیکی که توسط اپل در سال های 83 و84 معرفی شده بود تبعیت کرد، و در سال 1990، ویندوز 3.0 منتشر شد.

و همین سبب شد که 20سال آتی تاریخ رایانه های شخصی تقریبا به طور کامل توسط شرکت مایکروسافت و سیستم عامل ویندوز آن دیکته شود. کامپیوتر های شخصی IBM ممکن است مرده باشند، اما نوه ها و نتیجه های این کامپیوترها از یک دنیای وحشی به سلامتی گذر کرده و یکی از بزرگترین بازارها را در جهان به خود اختصاص داده اند. در این زمان بود که محدودیت حافظه 640کیلوبایتی که توسط آی بی ام به عنوان یکی از مشخصات اصلی PC های تولیدی اعمال شده بود نیز به یک مسئله ی مهم مبدل شد، و هم حافظه گسترش یافته(EMS) و هم حافظه توسعه یافته (XMS) توسط سازندگان رایانه های کلون معرفی شدند تا غصب بازار از محصولات آی بی ام بیش از پیش گردد.

حتی در جریان پخش تلویزیونی انتخابات ۱۹۵۰ انگلستان از یکی از این ماشینها برای نمایش نوسان آرای رقبای انتخاباتی استفاده شد و تا دهه هفتاد که ماشینحسابالکترونیک جای آنها را گرفت، در هر ادارهای میشد، آنها را پیدا کرد. در جریان جنگ جهانی دوم این کامپیوتر برای رمزگشایی مورد استفاده قرار میگرفت. ۴- انیاک: این وسیله با سفارش دولت آمریکا، در دانشگاه پنسیلوانیا ساخته شد و برای تحقیقات مربوط به سلاح هستهای مورد ساتفاده قرار گرفت. این کامپیوتر توسط «تامی فلاورز» و گروهش در سال ۱۹۴۴ در بخش تحقیقات اداره پست ساخته شد.

همچنین شایان ذکر است که در سال 1985 دو کنسول بازی معروف یعنی کمودور آمیگا و آتاری ST، عرضه شدند که هر دو نیز Motorola 68000 را به عنوان قلب تپنده در خود داشتند. تنها راهی که شرکت آی بی ام می توانست این کار را با موفقیت انجام دهد، با اجتناب کردن از استفاده از سخت افزار اختصاصی قوی و ساخت PC با استفاده از قطعاتی بود که در لیستتولید IBM به عنوان تولید کننده اصلی (OEM)وجود نداشت، مثلا به جای استفاده از پردازنده های ساخت خود، رایانه شخصی IBM از پردازنده اینتل 8088 استفاده می کرد.

مدتها قبل از آنکه واژه ای به نام PC حتی به ذهن مسئولان آی بی ام خطور کند ، اپل توانسته بود به لطف رایانه اپل II موفقیت های بسیاری در عرصه رایانه های خانگی کسب کند. قبل از رایانه های شخصی، هر محصول آی بی ام (کامپیوتر ، چاپگر ، سیستم ذخیره سازی) از طریق یک فرایند طراحی پر زحمت تولید می شد که گاه از لحظه طراحی اولیه تا عرضه به بازار سال ها طول می کشید. نرم افزار های جزئی ممکن است به عنوان بستۀ تجهیزات اصلی تولید منتقل شوند (OEM) در حال حاضر طراحان نرم افزار، به تولید کنندگان بزرگ بر اساس یک قرارداد لیسانس یک نسخه از کپی نرم افزار را به ایشان تحویل می دهند تا قبل از خرید امکان نصب نرم افزار مزبور را بر روی دستگاه های رایانه خود نصب کنند.

همچنین به عنوان Integrated Digital Environment شناخته شده هستند. به عنوان مثال اگر یک کیس استوک HP از مدلهای HP Compact را خریداری نمایید میتوانید مطمئن باشید که شرکت اچ پی در این گونه کیس ها قطعات و سخت افزارهایی همانند برد اصلی، منبع تغذیه و… کیفیت FULL HD مانیتور در مقایسه با مدلهای مشابه، محصول را در رتبه بالاتری قرار داده است. از بهترین برندهای کیبورد دارای نور زمینه میتوان به بعضی از مدلهای کیبورد ایسوس اشاره کرد که کاملا قابل سفارشیسازی است و در بعضی از این مدلهای کیبورد ایسوس میتوان نور زمینه را هر طور که میخواهید تغییر دهید.

هیچ کدام از این رایانه ها نیز به طور مستقیم روند رو به رشد رایانه های شخصی آی بی ام و همتایان را مورد تهدید قرار ندادند، بلکه آنها سیر خود را برای تبدیل شدن به کامپیوتر هایی با بهترین فروش در جهان ادامه دادند. میلیاردها رایانه شخصی و صدها میلیارد لوازم جانبی در سه دهه تاریخ صنعت رایانه فروخته شده است و فقط در سال گذشته حدود 400 میلیون رایانه شخصی در سرتاسر جهان به فروش رسید.

XT همچنین اولین کامپیوتری بود که ایده استفاده از حافظه متعارف و محدود 640 کیلوبایتی که صاحبان دیگر کامپیوترها را در سال های آتی به ستوه آورده را منسوخ کرد. شاید بیشترین جاذبه این کامپیوتر در ان دوران این بود که برنامهای نوشته شده برای هر مدل میتوانست، روی دیگری هم اجرا شود و چنین کاری ارتقای نرمافزاری آنها را بسیار ساده میکرد. به طور مثال برای وبسایت مشکلی پیش میآید و تا زمانی که تحت تعمیر است ترافیک را با ریدایرکت ۳۰۲ وارد وب-سایت دیگری میکنید. کدام مراکز تعمیر مانیتور مناسب هستند؟ بنابراین شانس اینکه تعمیر شده باشند، در سلامت کامل به سر نبرند و مشکلاتی داشته باشند وجود دارد.

به جای اینکه از سیستم عامل خود در این رایانه استفاده کند، کار را به شرکت مایکروسافت وانهاد و از سیستم عامل مایکروسافت استفاده کرد. گرچه شرکتهای محدودی توانایی به کار گیری آن را داشتند، اما مدلهایی از System/360 با ۴ مگابایت حافظه هم ساخته شد! اثری که ویندوز در بازار کامپیوتر های خانگی و اداری-تجاری گذاشت خیره کننده بود ، – زیرا در نهایت، یک رایانه با رابط کاربری غیر خط فرمانی ارائه شده بود که توده های مردم می توانستند از آن به سادگی استفاده کنند! اگر MS – DOS به طور نسبتا مجانی در دسترس نبود، هرگز امروز بازار بزرگ انواع و اقسام کامپیوترهایی که از سیستم عامل ویندوز پشتیبانی کرده و استفاده می کنند در بازار موجود نبود.

دیدگاهتان را بنویسید